11th REPUBLICAN PARLIAMENT: 2nd SESSION

Quick Access

Joint

11th Republican Parliament

The Committee on Foreign Affairs

Committee Type: Joint Committee Business
Date Appointed: 13 Nov 2015
Secretary: Jacqueline Phillip-Stoute
Email: jscforeignaffairs@ttparliament.org
   
Member Party Appointment
Mrs. Paula Gopee-Scoon PNM 17 Nov 2015 - Present
Ms. Marlene McDonald (Chairman) PNM 13 Nov 2015 - Present
Mr. Terrence Deyalsingh PNM 13 Nov 2015 - Present
Ms. Shamfa Cudjoe PNM 13 Nov 2015 - Present
Mr. Rodney Charles UNC 13 Nov 2015 - Present
Mr. Avinash Singh PNM 17 Nov 2015 - Present
Mr. Rodger Samuel COP 17 Nov 2015 - Present
Ms. Melissa Ramkissoon Independent 19 Dec 2016 - Present

Former Members
Dr. Dhanayshar Mahabir Independent 17 Nov 2015 - 18 Dec 2016

Loading . . .

Loading . . .

The Committee on Foreign Affairs shall have the duty of considering from time to time and reporting, whenever necessary, on
(a) all matters relating to the foreign policy of the Government (including missions abroad)and examining the implications and likely effect on Trinidad and Tobago;
(b) International treaties and other agreements entered into by the Government on behalf of the State and advising the Parliament of their likely impact on Trinidad and Tobago; and
(c) other matters relating to Foreign Affairs as may be referred to it by the House.