Ms. Marlene McDonald was re-elected to the House of Representatives of the 11th Parliament on September 7, 2015. Four days later she was appointed Minister of Housing and Urban Development, a position she held until March 17, 2016.

Ms. McDonald was first elected to the House of Representatives as the Member for Port-of-Spain South on November 5, 2007, at which time she was appointed Minister of Community Development, Culture and Gender Affairs. From 2010 to 2015 she served in Opposition as the Chief Whip.

Maiden Contribution

The House of Representatives - Friday April 11, 2008
The Trinidad and Tobago National Steel Symphony Orchestra Corporation Bill, 2008